İ.D.E.A.’YA KATIL
TR / EN
 • Deneyim Aktarımı

  İhtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ve kurumların buluştuğu "İhtiyaç Haritası" platformunun kurucuları deneyimlerini aktaracak.
  Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu kamu deneyimini aktaracak.

 • Eğitim

  30 dk'lık kısa eğitimler ile bilgini ve farkındalığı arttıracaksın.

 • Pub Story

  Pub Story'nin tanıştırırken eğlendiren sosyalleşme oyunu ile katılımcılarla tanışacaksın.

 • Sunum

  Konusunda uzman kişilerden oluşan juri önünde grup çalışmanı sunma fırsatın olacak.

 • Grup Çalışması

  Yıllardır düşündüğün ya da etkinlik öncesi aklına gelen bir fikri diğer katılımcıların uzmanlıklarıyla zenginleştirerek ortak bir çalışmaya dönüştürebileceksim.

 • Ödül

  Jüri değerlendirmesi sonucu çalışman derece alırsa İDEA Kadıköy de çalışma fırsatı bulacaksın.

 • Yeni İnsanlarla Tanışma

  Deneyimini aktarabileceğin, deneyiminden faydalanabileceğin yeni insanlarla tanışacaksın.

 • Eğlence

  Kapanış partisi ile çalışmalarının sonunda yorgunluğunu atacaksın.

İLK ADIM İDEA

İDEA Kadıköy, Kadıköy Belediyesi çatısı altında geliştirilen yeni bir kamusal alan fikridir. Bu alan, üretim, etkileşim, öğrenme ve deneyim ile şekillenmektedir. Kamusal alanda toplumsal çeşitlilik sunan İDEA Kadıköy, ortak ve bireysel çalışma/üretim alanı olarak hizmet vermektedir.

İDEA Kadıköy’de, 15-16-17 Mart 2019 tarihlerinde, “Kamusal Hizmetler” temasıyla “İlk Adım İDEA”  isimli bir startup etkinliği düzenlenmektedir.  

Etkinlikte kamunun ihtiyaçları üzerine odaklanılması amaçlanmıştır; bu yüzden konu, “kamu yararına iş fikirleri” şeklinde sınırlandırılmıştır.  18 yaş üstü herkese açık olan bu etkinlik deneyimsel eğitim ve ilham sunmayı hedeflemektedir.  Etkinlik, katılımcı olacak herkesi hayatında girişimci bir adım atması için teşvik etmeye odaklanmıştır. Tam katılım sağlamak ve devamsızlığı önlemek için ücretli olarak gerçekleştirilecek bu etkinliğin katılımcı sayısı 90 kişi ile sınırlıdır. Katılımcı sayısının fazlalığından ziyade nitelikli ve istekli katılımcıların oluşturduğu bir etkinlik amaçlanmaktadır.

Hedef katılımcı kitlesi farklı meslek alanlarının dengeli bir biçimde dağılımına olanak sağlayacak biçimde oluşturularak etkin ekipler meydana getirilecektir. Bu kitle; teknik uzmanlar, tasarımcılar, iş geliştiriciler ve kendi konusunda uzman kişiler olmak üzere farklı meslek gruplarından oluşacaktır.

Etkinlik, konusunda uzman konuşmacılar ve ilham veren konuşmaların yer alacağı açılış paneli ile başlayacak ve buz kırıcı sosyalleştirme oyunu olan PUB STORY ile devam edecektir. Her katılımcının bireysel iş fikrini sunmasını takiben grup çalışmalarına başlanılması için oylama yapılacaktır.

Katılımcıların kendi çalışma grupları içerisinde kapalı kalmamaları için 30 dakikalık eğitimlerin programlandığı etkinlik, çalışma gruplarının jüri önünde yapacakları son sunumları, ödül töreni ve kapanış partisi ile sona erecektir.

Kamu yararına fikirleri etkileşim içerisinde ürüne çevirmenin “İlk Adımını” atmaya hevesli herkesi “İDEA Kadıköy’e” bekliyoruz. 

 

Ödüller:

1. olan grubun üyelerine: 3 aylık İDEA Kadıköy İşlik (ortak çalışma alanı) üyeliği

2. olan grubun üyelerine: 2 aylık İDEA Kadıköy İşlik (ortak çalışma alanı) üyeliği

3. olan grubun üyelerine: 1 aylık İDEA Kadıköy İşlik (ortak çalışma alanı) üyeliği

 

Katılım: Etkinlik 18 yaş üstü herkese açık ve ücretlidir. 

Katılım ücreti: 100 TL

Etkinlik katılım onayı gerçekleştikten sonra sistem üzerinden katılım ücreti tanımlanacaktır. Ödemelerinizi https://eybs.kadikoy.bel.tr/web.login.doms linkinden  T.C. Kimlik Numaranız ile giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. 

NEDEN KATILMALISIN?

Bu etkinlik benim için mi?

Eğer girişimcilik/startup ile ilgileniyorsan cevap evet. Etkinlik; teknik uzmanlar (yazılım mühendisi, kodlayıcı vb.), tasarımcılar (grafik,UX, UI vb.), iş geliştiriciler (pazarlama, halkla ilişkiler vb.) ve kendisini bir sektörde veya konuda uzman gören farklı meslek gruplarından katılımcılara uygundur.

Girişimcilik alanında yeni ya da deneyimli olmanız fark etmez, bu etkinlik size yeteneklerinizi arttırma fırsatı verecektir.

Etkinlik 3 gün, 3 güne de katılmalı mıyım?

Etkinlik deneyimleyerek öğrenme üzerine kurgulandığı için 3 gün boyunca katılım sağlanması gerekmektedir.

Etkinlik Ücretli mi?

Tam katılım sağlamak ve devamsızlığı önlemek için etkinlik ücretli olacaktır. Katılımcı sayısı 90 kişi ile sınırlı olan etkinliğin katılım ücreti 100 TL olarak belirlenmiştir. 

Nasıl kayıt olabilirim?

“İDEA Kadıköy” web sitesinde yer alan “İlk Adım İDEA” sayfasındaki online başvuru formu ile kayıt oluştur. Etkinliğe yaptığın kayıt için olumlu cevap ve ödemeye ilişkin bilgiler e-posta ile size bildirilecektir. Eğer hiçbir dönüş alamadıysan, muhtemelen kaydın onaylanmamıştır.

Takıma ihtiyacım var mı?

Girişimcilik bir takım işidir. Bu etkinlik farklı uzmanlık alanlarından kişileri bir araya getirerek, ortak üretime zemin hazırlar.

Katılmak için fikrin olması ve onu sunmak zorunlu mu?

Hayır. Fakat yıllardır düşündüğün ya da etkinlik öncesi aklına gelen bir fikri topluluk önünde 1dk içerisinde sunmak senin için büyük bir fırsat olacaktır.

Nasıl fikirler sunabilirim?

Kamu hizmetleri konusunda kar amacı güden veya gütmeyen ve sosyal fayda içeren her türlü iş fikrini sunabilirsin.

Birden fazla fikir sunabilir miyim?

Tek bir sunum hakkın var, en iyi hazırlandığın ve grup çalışmasına en uygun olabilecek fikrini 1dk da sunabilirsin.

Mevcut çalışmamı sunabilir miyim?

Bu etkinliğin amacı sunulan fikirlerin diğer katılımcıların uzmanlıklarıyla zenginleştirilerek ortak bir çalışmaya dönüşmesidir. Bu yüzden etkinliğe işleyen/kar eden mevcut işin ile katılmamalısın.

Sunacağım fikrimin çalınmasını nasıl önleyebilirim?

Fikrinin çalınmasına dair çok endişe taşıyorsan sunumda püf noktalardan bahsetme. Bunu dert etmek yerine doğru çalışma grubunu oluşturduğundan emin ol. Belki de senin fikrin çoktan hayata geçirildi! Önemli olan fikirden ziyade o fikri ne kadar sahiplendiğin ve fikre nasıl yenilikçi bir yaklaşım getirdiğindir. Bununla birlikte grubundaki diğer katılımcılardan alacağın geri bildirimlerin değerine ve/veya ileride ihtiyacın olacak çalışma arkadaşlarını bulmuş olduğuna odaklan.

Sunacağım fikir seçilmezse ne yapacağım?

Her ne kadar tüm fikirler değerli olsa da etkinliğin süresinde bitirilmesi ve düzgün bir şekilde yürütülebilmesi için sunumlar sonrasında oylama yapılacaktır. Oylama neticesinde katılımcılar tarafından daha çok oy alan ve hayata geçirilmesi daha olası görünen fikirler seçilecektir. Fikirler etrafında oluşan çalışma grupları içerisinde farklı meslek grupları (teknik-tasarım-iş geliştirici-konu uzmanları) eşit bir şekilde yer almalıdır. Fikrin yeterli oy alarak bir grup oluşturacak sayıya ulaşmazsa organiztörlere danış. Uygun görülürse etkinlik formatını bozmadan grup çalışmasını yapabilirsin. Çalışma gruplarının en çok ve en az kaç katılımcıdan oluşacağı etkinliğin ilk günü belli olacaktır.

Fikrin seçilmedi veya herhangi bir çalışma grubuna giremedin. Bu durumda açılış panelinde değerli konuşmacıların deneyimlerini dinleyebilir, etkinliğe özel hazırlanan, insanları tanıştırırken eğlendiren sosyalleşme oyunu “Pub Story” oynayabilir, 30 dakika süreli pratik eğitimlerle kendini geliştirebilir, hazır bulunacak mentörlere sorular yöneltebilir, ikramları tadabilir, çalışma gruplarının son sunumlarını izleyerek fikrine katkı sağlayabilir ve partide DJ eşliğinde eğlenebilirsin. 

3 gün boyunca çalışmam bekleniyor mu?

Fikirler etrafında oluşturulan çalışma gruplarından 3. gün jüri önünde son sunumlarını gerçekleştirmeleri beklenmektedir. Jüri değerlendirmesine hazırlanmak için ise gruplar etkinlik süresi olan 3 gün içerisinde kendi çalışma süreleri ve şekillerine kendileri karar verecektir. Ancak çalışmanın bütün süreçlerinde grup üyelerinin tam zamanlı katılımı ve ortak kararı gerekmektedir.

Neden yarışma var?

Etkinlik yarışma veya rekabet merkezli olmamakla beraber yarışma halinde olmak, rekabet etmek girişimcilik hayatının bir gerçeğidir. Etkinlik süresince yarışıyor olman gerçek dünyada karşına çıkabilecek engelleri tanıma ve bunlarla mücadele etme yöntemlerini deneyimleme fırsatı sunacaktır.

Kazanmak için ne yapmalıyım?

3. gün jüri önünde gerçekleştirilecek olan son sunumlarda grupların jüri değerlendirme kıstaslarına uygun bir çalışma sunmuş olmaları gerekmektedir. Bu kıstaslar:

 • Çalışma grupları,  kamunun ihtiyaçları doğrultusunda hareket ediyor mu?
 • Çalışma grupları tarafından ortaya konulan ürün, çalışma (değer) işlevsel ve ilgi çekici mi?
 • Çalışma grupları, etkin bir iş planı yaptı mı? Sürdürülebilir mi?
 • Girişimcilerin birlikte üretme kültürünü yaygınlaştırıcı işbirliğine dayalı bir yapı oluşturmasına olanak sağlıyor mu? Ulusal veya uluslararası işbirlikleri gözetiliyor mu?

Son sunum, yedi (7) dakikadan fazla sürmeyecektir. Soru-cevap için üç (3) dakikalık bir kısım olacaktır.

Ödüller ne olacak?

1. olan grubun üyelerine: 3 aylık İDEA Kadıköy İşlik (ortak çalışma alanı) üyeliği

2. olan grubun üyelerine: 2 aylık İDEA Kadıköy İşlik (ortak çalışma alanı) üyeliği

3. olan grubun üyelerine: 1 aylık İDEA Kadıköy İşlik (ortak çalışma alanı) üyeliği

Çalışmanın sahibi kim olacak?

Etkinlik boyunca ilk sunumdan itibaren grup üyelerinin katılımlarıyla zenginleşen çalışma artık o grubun ortak bir değeri haline gelecektir. Etkinlik sahibi olarak bizler ortaya konulan çalışmanın/ürünün sahiplenmesi veya çalınması ile ilgili yasal bir yükümlülük altına girmeyeceğiz. Bununla birlikte etkinlik süresince hazır bulunacak hukuk meslek alanından mentörler katılımcı gruplara sahiplenme konusunda ki yasal süreçle ilgili yalnızca genel tavsiyelerde bulunacaktır. Özel hukuki bir danışmanlık yapmayacaktır.  

Etkinlik takvimi/programına nerden ulaşabilirim?

Etkinlik ile ilgili tüm ayrıntılı bilgilere web sitemizdeki “İlk Adım İDEA” sayfası (ideakadikoy.org/ilkadim) üzerinden ulaşabilirsin. Web sitemizde yer alan iletişim kanallarından bize yazabilir ya da bizi arayabilirsin.

Nasıl hazırlanmalıyım?

Birinci “İlk Adım İDEA” etkinliğimizin konusunu “Kamu Hizmetleri” olarak belirledik. Bu konu üzerine araştırma yapabilir, kamu hizmetleri alanında ki ihtiyaçların ve bu ihtiyaçlara uygun çözüm yollarının neler olduğuna dair fikir edinebilirsin.

Diğer katılımcıları çalışma grubunuza çekebilmek için 1dk’lık sunuma iyi hazırlanman çok önemli. Sunumun kısa, anlaşılır ve inandırıcı olmalıdır.

Arkadaşın ile gelebilirsin. Ancak unutma ki aynı çalışma grubunda yer alamazsın.

Ne getirmeliyim?

İlk Adım olarak İLHAM!

Sonra Akıllı Telefon, Laptop, Şarj aleti, Kartvizit ve İhtiyacın olacak her şey!

Etkinliği çok sevdim, devamı olacak mı?

Bir sonraki “İlk Adım İDEA” farklı bir konu başlığında yeniden düzenlenecektir. Bizi takip edin!

İLK ADIM İDEA
“KAMUSAL HİZMETLER”

15-16-17 Mart 2019

15.03.2019

CUMA

12:30 - 13:00 Kapı Açılış, Kayıt ve İkramlar
13:00 - 13:30 İDEA Kadıköy ve İlk Adım İDEA Tanıtımları
13:30 - 14:30 

Açılış Paneli
İhtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ve kurumların buluştuğu “İhtiyaç Haritası” platformunun kurucuları deneyimlerini aktaracak.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt NUHOĞLU kamu deneyimini aktaracak.

15:00 - 16:00 Buz Kırıcı “PUB STORY”
Tanıştırırken eğlendiren sosyalleşme oyunu
16:00 - 16:30 30 Dakikalık Eğitim “Çevik Proje Yönetimi”
Figen YALÇINKAYA, agile42
16:30 - 19:00  Bireysel Olarak İş Fikirlerinin Sunumu Oylama ve Çalışma Gruplarının Oluşturulması
19:00 - 20:00 Akşam Yemeği -  Grup Çalışmalarının Başlaması
20:00 - 23:00 Grup Çalışmaları
23:00 Kapanış. Bina Kapanışı 23:00. İyi Geceler!

16.03.2019

CUMARTESİ

09:00 09:30 Kahvaltı -  Grup Çalışmaları
09:30 - 10:00 30 Dakikalık Eğitim “Ben Nasıl Bir Marka Yarattım?”
Nazlı KARACA, Nes Danışmanlık
10:00 - 12:00 Grup Çalışmaları
12:00 - 12:30 30 Dakikalık Eğitim “Sonuç Odaklı Yenilik”
Emre ÖZTÜRK, NEWThings
12:30 - 13:00 Mentörlerin Tanıtımı
13:00 - 14:00 Öğle Yemeği -  Grup Çalışmaları
14:00 - 14:30 30 Dakikalık Eğitim “Az Kod, Çok İş”
Üstün ÖZGÜR, Rugila Teknoloji
14:30 - 19:00 Grup Çalışmaları
19:00 - 20:00 Akşam Yemeği -  Grup Çalışmaları
20:00 - 23:00 Grup Çalışmaları
23:00 Kapanış. Bina Kapanışı 23:00. İyi Geceler!

17.03.2019

PAZAR

09:00 - 09:30 Kahvaltı -  Grup Çalışmaları
09:30 - 13:00 Grup Çalışmaları
13:00 - 14:00 Öğle yemeği – Grup Çalışmaları
14:00 - 17:00 Grup Çalışmaları
17:00 - 19:00 “Kamusal Hizmetlere” Yönelik Projelerin Gruplar Tarafından Sunumu
19:00 - 19:30 Jüri Kararının Açıklanması ve Ödül Töreni
19:30 Akşam Yemeği
20:00 Kapanış Partisi ve İkramlar
22:00 Kapanış. Bina Kapanışı. İyi Geceler!